Izabela Noworol

czwartek 8.00 – 13.00

piątek 8.00 – 12.00

Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna w Tomaszowie Lubelskim

Kampania "Kochasz? Nie krzywdź!"

Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Tomaszowie Lubelskim realizuje lokalną kampanię informacyjno-edukacyjną pod hasłem „Kochasz? Nie krzywdź!”. Daty graniczne akcji to 25 kwietnia, kiedy to przypada Dzień Świadomości Alienacji Rodzicielskiej oraz 30 kwietnia, który ustanowiony został Światowym Dniem Sprzeciwu Wobec Bicia Dzieci.

Kampania, ma na celu wzmocnienie ochrony dzieci i młodzieży przed przemocą za zamkniętymi drzwiami domu rodzinnego. Krzywdzenie dzieci przybiera różnorakie formy – bardziej znane, jak fizyczne czy psychiczne znęcanie, mniej znane, jak zaniedbywanie czy narażanie dziecka na bycie świadkiem przemocy w rodzinie, a także przemilczane i mniej oczywiste, jak separowanie dziecka od jednego z rodziców.

Choć w Polsce zakaz bicia dzieci regulowany jest ustawą o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym, wciąż - jak pokazują badania prowadzone w 2017 roku na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – z przekonaniem “Rodzice mają prawo bić swoje dzieci” zgadza się 13% mężczyzn i 5% kobiet. Diagnoza przemocy w rodzinie prowadzona corocznie przez Ośrodek Interwencji Kryzysowej pokazuje, że zespoły interdyscyplinarne funkcjonujące w gminach na obszarze powiatu tomaszowskiego w latach 2016-2020 odnotowały 568 osób poniżej 18 roku życia, które padły ofiarą przemocy w rodzinie. Oznacza to, że prawie 30% wszystkich osób dotkniętych przemocą w rodzinie w powiecie tomaszowskim stanowią dzieci. Na pojawienie się zachowań krzywdzących wobec małoletnich mają wpływ różne zmienne, w tym sytuacje kryzysowe, konflikty okołorozwodowe, trudne warunki życiowe, wrogie relacje małżeńskie, czy niskie kompetencje wychowawcze rodziców.

Realizując lokalną kampanię „Kochasz? Nie krzywdź!” zwrócono uwagę na problem przemocy wobec tych osób, które szczególnie winniśmy chronić i wspierać oraz stwarzać jak najlepsze warunki do rozwoju i kształtowania bezpiecznych więzi z najbliższymi.

W ramach kampanii na stronie internetowej Ośrodka (oik.powiat-tomaszowski.com.pl) oraz na profilu Facebook Ośrodka będą publikowane broszury, infografiki i artykuły dotyczące tematyki krzywdzenia dzieci i przeciwdziałania temu zjawisku.

W dniu 30 kwietnia 2021 r. o godzinie 15.00 psycholog Ośrodka Interwencji Kryzysowej poprowadzi webinar zatytułowany: „Rodzic, jakiego chciałbym mieć; rodzic, jakim chciałbym być”, na który serdecznie zaprasza.

Link do webinaru będzie się znajdował na stronach internetowych :

- oik.powiat-tomaszowski.com.pl

- na profilu Facebook Ośrodka