Procedury zachowania bezpieczeństwa i zasad funkcjonowania Biblioteki Szkolnej

w Lubyczy Królewskiej w trakcie epidemii COVID-19 .

1. Harmonogram pracy biblioteki będzie umieszczony na e- dzienniku i stronie internetowej szkoły.

2. Bibliotekarz zachowuje bezpieczna odległość od rozmówcy (minimum 1,5 m).

3. W bibliotece może przebywać tylko 1 osoba wypożyczająca lub oddająca książki.

4. Skraca się czas przebywania w bibliotece na okres niezbędny do wypożyczenia zbiorów.

5. Do minimum ogranicza się wykorzystywania przez uczniów multimediów aktywowanych dotykiem.

6. Do minimum ogranicza się wolny dostęp do półek.

7. Czytelnik przed i po wyjściu z biblioteki zobowiązany jest do dezynfekcji rąk.

8. W przypadku pracy w trybie hybrydowym lub zdalnym zapotrzebowanie na książkę powinno być uprzednio zgłaszane droga mailową-

• uczeń pisze wiadomość  na „szkolny” adres mailowy nauczyciela- bibliotekarza,

• po przygotowaniu książki przez bibliotekarza, uczeń otrzymuje wiadomość zwrotną o terminie odbioru książki.

1. Zwrot książek –

• uczeń odczytuje nr  inwentarzowy książki,

• bibliotekarz odpisuje książkę z karty czytelnika,

• uczeń odkłada książkę do pudełka opisanego datą,

• zwrócone książki pozostają w pudełku na 3- dniową kwarantannę,

• pudełko ze zwróconymi książkami odkładane jest w miejsce niedostępne dla uczniów.

1. Wszelkie informacje dotyczące pracy biblioteki przekazywane będą poprzez e- dziennik i stronę internetową szkoły.

2. Pomieszczenia biblioteki będą systematycznie wietrzone, a powierzchnie dezynfekowane.

3. Z biblioteki nie mogą korzystać osoby spoza szkoły.

Biblioteka szkolna czynna jest od poniedziałku do piątku

w godzinach   745 - 1500.

Biblioteka szkolna w Lubyczy Królewskiej gromadzi zbiory mające na względzie specyfikę szkoły. Dbamy o to, aby zbiory biblioteki szkolnej były podstawą rozbudzania i rozwijania indywidualnych zainteresowań uczniów.

Biblioteka szkolna posiada 8110 woluminów, w tym 10 kaset audio, 32 kaset video, 216 płyt CD i DVD oraz 7852 książki.  Czytelnia wyposażona jest w komputery multimedialne podłączone do sieci Internetu. Prenumeruje 7 tytułów czasopism.

Biblioteka posiada bogaty zbiór pozycji niezbędnych przy realizacji podstawy programowej. W tym lektury przewidziane w nowej podstawie programowej. Wybrane pozycje beletrystyki pozalekturowej dla dzieci. Dla młodszych uczniów biblioteka gromadzi wierszyki i opowiastki, bajki, baśnie i legendy. Dla starszych - gromadzimy powieści przygodowe, fantastyczne i historyczne, sentymentalne powieści obyczajowe. Dla uczniów słabo czytających zakupujemy książki bogato ilustrowane o czytelnym druku oraz komiksy.

W czytelni wydzielony jest księgozbiór podręczny, zawierający różnego rodzaju słowniki, encyklopedie ogólne i przedmiotowe, albumy, leksykony, atlasy geograficzne i historyczne, literaturę piękną, pozycje z zakresu pedagogiki, psychologii, dydaktyki.

ZAŁĄCZNIKI: