Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

O instytucji

Historia szkoły

 Szkoła Podstawowa w Lubyczy Królewskiej rozpoczęła działalność z dniem 1 września 1953 r. Pierwszym kierownikiem i jednocześnie nauczycielem został ur. 18 IX 1933 r. w Źwiartowie Lucjan Cyc. Jako że budynek szkolny, którego budowę rozpoczęto jeszcze w okresie przedwojennym był bardzo zniszczony, należało przeprowadzić jego gruntowną renowację. Budynek został nakryty, a w środku urządzono cztery klasy i kancelarię. Udało się również skompletować pierwsze ławki i stół, co spowodowało, że naukę w klasie V i VI rozpoczęło 19 uczniów. Jednak już po miesiącu pracy Lucjan Cyc został powołany do służby wojskowej, na jego miejsce zatrudniono małżeństwo nauczycieli - Janinę i Bogdana Żelichów. W roku szkolnym 1954/55 szkoła rozszerzyła swoją działalność o klasy I – IV, w których uczyło się 32 uczniów. Z końcem sierpnia 1955 r., z powodu wyjazdu Janiny i Bogdana Żelichów, do pracy w Lubyczy Królewskiej skierowane zostało małżeństwo nauczycieli - Krystyna i Franciszek Załuscy. W roku szkolnym 1955/56 powołana została klasa VII, a mury szkoły opuściło pierwszych 7 absolwentów. W tym samym roku na terenie szkolnym został wybudowany budynek gospodarczy i toaleta szkolna, uporządkowano też i częściowo ogrodzono plac szkolny. Niestety, 20 maja 1960 r. Lubyczę nawiedza potężny huragan, który spowodował zerwanie dachu na budynku szkolnym i uszkodzenie komina. Na szczęście zniszczenia zostały dość szybko usunięte. W kolejnych latach szkoła systematycznie zwiększa liczbę istniejących oddziałów. W 1966 r. jest ich 9, a uczęszczało do nich 270 uczniów i pracowało 9 nauczycieli. Wraz z końcem 1972 r. powstaje stanowisko gminnego dyrektora szkół, na które powołany zostaje Franciszek Załuski. W 1976 r. stanowisko gminnego dyrektora szkół obejmuje Jan Blicharz i pełni je do roku 1983, a następnie Bogusław Samulak do 1984 r. Od 1984 r. stanowisko gminnego dyrektora oświaty ulega likwidacji, a nowym dyrektorem Szkoły Podstawowej w Lubyczy Królewskiej zostaje Mieczysław Palak. Pełni tę funkcję przez dwa lata, aby następnie przejść na stanowisko dyrektora Szkoły Podstawowej w Machowie Starym, a nowym dyrektorem  zostaje dotychczasowy wicedyrektor Jerzy Głąb. Swoją kadencję na stanowisku dyrektora Jerzy Głąb rozpoczął od starań mających na celu rozbudowę szkoły. Był to trudny okres nie tylko dla szkoły, ale także państwa, które wchodziło właśnie w niełatwy proces transformacji. W pracę bardzo intensywnie zaangażowała się cała społeczność lokalna. Nauczyciele, rodzice i mieszkańcy utworzyli Społeczny Komitet Pomocy Szkole w Lubyczy Królewskiej, który zajmował się zbieraniem pieniędzy na Fundusz Budowy Szkoły. Starania wszystkich tych ludzi uwieńczone zostały 12 października 1996 r., kiedy to nastąpiło uroczyste otwarcie nowego budynku szkolnego i nadanie Szkole Podstawowej w Lubyczy Królewskiej imienia gen. Nikodema Sulika. Uroczystość ta połączona była z wręczeniem uczniom sztandaru szkoły ufundowanego również ze społecznych składek.
 

W 1999 w miejsce szkoły podstawowej z dniem 1 września 1999 utworzony został Zespół Szkół w Lubyczy Królewskiej obejmujący Szkołę Podstawową im. gen. Nikodema Sulika i Publiczne Gimnazjum. W roku szkolnym 2002/2003 nastąpiła zmiana na stanowisku dyrektora, funkcję tę objęła Pani Wiesława Szymczuk. W latach 2009 - 2015 dyrektorem szkoły była Pani Grażyna Mruk. W tym czasie baza szkoły wzbogaciła się o halę sportową która została uroczyście otwarta 23 października 2009 roku. W 2015 roku na funkcję dyrektora została powołana Pani Bożena Ziembińska. Od grudnia 2017 do końca roku 2018 obowiązki dyrektora szkoły pełniła Pani Teresa Trzeciak. Od 2019 roku dyrektorem szkoły jest Pan Jerzy Garbacz.

W wyniku reformy systemu edukacji w Polsce 1 września 2017 przestał funkcjonować Zespół Szkół w Lubyczy Królewskiej a w jego miejsce odtworzona została ośmioklasowa Szkoła Podstawowa im. gen. Nikodema Sulika w Lubyczy Królewskiej. Obecnie szkoła liczy 17 oddziałów w których uczy się 311 uczniów.  


Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Maj 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny